8 نکته برای کپی رایتینگ که مخاطب را میخکوب کند

نقش کپی رایتینگ در فروش و موفقیت بازاریابی

چگونه با رعایت 8 نکته در کپی رایتینگ مخاطب را جذب کنیم و به خریدار تبدیل کنیم

 

یکی از مهمترین حواس ما انسانها، حس بینایی ما می باشد

ما نصاویر را دوست داریم و عاشق زیبایی هستیم چون چشمانمان را به خود جلب می کنند. این موضوع می تواند نقش مهمی در زندگی بازاریاب ها داشته باشد و این تنها در استفاده از تصاویر دیده نمی شود، بلکه در چگونگی نمایش متن ها نیز ظاهر می شود.

اما چه چیزی باعث اهمیت حس بینایی در کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی می شود؟

 

بگذارید نگاهی بیندازیم :

کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی

Copywriting Visual Flow

نحوه کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی در بازاریابی اینترنتی «همه چیز» است.

تبلیغ خوب به شخص این امکان را می دهد که هر چیزی را به فروش برساند و این بدان معناست که هر کسی که می خواهد یک کسب و کار آنلاین موفق داشته باشد باید هنر کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی را بداند. هر شخص تاجری که بخواهد موفقیت فوق العاده ای در دنیا بدست آورد، باید روش فروش با کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی را بداند.

اما چه چیزی عمل کپی رایتینگ و تبلیغ نویسی را اینقدر خاص می کند؟

یک تبلیغ خوب باعث ارتباط موثرتر با محاطب می شود و این قضیه زمانی که به حوزه بازاریابی اینترنتی مربوط می شود بطور عجیبی مهم می شود.

دیگر نیاز نیست که ما با مشتریان خود بطور حضوری ملاقات کنیم. بیشترِ ارتباطاتِ با مشتریان این روزها به صورت اینترنتی اتفاق می افتد. این ارتباط باید توجه را جلب کند، یک رابطه ایجاد کند، اطلاعات را منتقل کند و نهایتا فروش را به انجام رساند. اگر در هر کدام از موارد ذکر شده خطایی اتفاق بیفتد، فروش از دست می رود. اما نکته مثبت درباره کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی این است که هر کسی می تواند آن را بخوبی انجام دهد. هر کسی می تواند به یک کپی رایتر یا تبلیغ نویس خوب مبدل شود. من این را براساس تجربه شخصی خودم می گویم…

داستان تبلیغ نویسی من

Copywriting Visual Flow

یکبار یک معلم به من گفت که تو همین که ادبیات را پاس کردی باید خدا را شکر کنی.

آن زمان در دبیرستان نمونه مردمی در اصفهان بودم و معلم ادبیاتمان با احترام ویژه ای که من را ناراحت نکند به من گفت خدا را شکر کن که ادبیات ا پاس کردی و سعی کنم دور و بر ادبیات و نویسندگی پیدات نشه!

همین موضوع باعث شده بود کلا از کتاب و ادبیات و شعر متنفر باشم تا اینکه بخاطر راه اندازی کسب و کار اینترنتی مجبور شدم به سمت نوشتن قدم بر دارم و بعد از آن با خوندن یکسری مطالب و شرکت در یک دوره کپی رایتینگ همه چیز برای من عوض شد و حالا به غیر از نوشتن نامه های زیاد و متن های تبلیغی 3 کتاب را ترجمه کرده ام و در حال نوشتن  کتاب رمان جدیدم نیز هستم.

 

جریان بصری در کپی رایتینگ

Copywriting Visual Flow

چگونه کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی در موضوعِ صفحه خود را نشان می دهد؟

جریان بصری مهمترین جنبه از کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی است. باور کنید، سایت ها و صفحات بسیای را دیده ام که حتی در آن هایی که در بالاترین رتبه ها از نظر فروش قرار دارند ، رعایت این نکته و استفاده از این استراتژی را ندیده ام. که اگر این نکته را رعایت کنند نرخ تبدیلشان می تواند بسیار بالاتر از آنچه هست بشود.

تبلیغ نویسان تمایل دارند که بر روی کلمات متمرکز شوند، اما این قضیه در یک صفحه چگونه خود را نشان می دهد؟

جریان موجود در کلمات چگونه است؟

تا کسی متن شما را نخواند! مهم نیست که شما از چه کلماتی استفاده کرده باشید. پس در ابتدا باید کاری کنید که فرد متن شما را بخوانید و برای اینکار باید بدانید که اگر پاراگراف ها خیلی بزرگ باشند و یا نوشته های روی صفحه ترسناک به نظر برسند، مردم به خودشان زحمت نمی دهند تا آن ها را بخوانند و به سمت مطلب دیگری حرکت می کنند.

همانطور که در ابتدا گفتم ما انسانها موجوداتی هستیم که از زیبایی و تصویر خوشمان می آید. پس صفحه می بایست از نظر ظاهری برای ما جذاب باشد تا به آن توجه کنیم.

به این فکر کنید که چشم های مردم در کجای صفحه حرکت می کند. مهم است که از خودمان بپرسیم: مردم کجا را نگاه می کنند؟ جهت جریان توجهی آن ها چگونه است؟ چگونه آن جریان را طراحی و نقطه تمرکز آن ها را هدایت کنیم؟

یک تبلیغ باید به گونه ای طراحی شود که چشم ها را به سمت خود جذب کند و به طور طبیعی حرکت نماید. این جریان یا حرکت بصری می تواند یک تبلیغ را موفق کند یا به شکست برساند.

چگونه یک جریان بصری طراحی کنیم؟

Copywriting Visual Flow

طراحی یک جریان بصری در واقع بسیار ساده است.

چند استراتژی ساده وجود دارد که می توان از آن ها برای اطمینان از ایجاد یک جریان بصری در یک صفحه استفاده کرد. این موارد عبارتند از :

متن را بشکنید

اولین و مهم ترین چیز این که، هرگز از پاراگراف های بزرگ استفاده نکنید. هیچ کس نمی خواهد دیواری از متن را جلوی خودش ببیند. پاراگراف ها را کوتاهتر کنید به طوری که بلندتر از چهار خط نباشند.

جملات را کوتاه انتخاب کنید

خواندن جملات بسیار بلند دشوار است. آن ها را کوتاه و خواندنی نگاه دارید. در حقیقت یک پاراگراف کامل را به تکه های کوچکتر تبدیل کنید.

از تغییرات فونتی استفاده کنید

امروزه ما می توانیم تغییرات بسیار زیادی را بر روی کلمات نوشته شده انجام دهیم. می توانیم با استفاده از امکانات ( پررنگ تر کردن، ایتالیک و زیرخط دارکردنِ ) نرم افزار word، متن خود را برجسته تر کنیم و هر جا که خواستیم از رنگها استفاده کنیم. با استفاده از این امکانات به متن خود شخصیت می دهیم و از خسته کنندگی آن می کاهیم. این نکته همچنین به ما این امکان را می دهد که بتوانیم بر روی نکات کلیدی تأکید کنیم.

تصاویر را در آن وارد کنید

تصاویر یک راه عالی برای تکمیل نوشتن و انتقال پیام اصلی ما هستند. تصاویر می توانند شامل نمودارها، منحنی ها و یا عکس ها باشند. در حقیقت هر چیزی که به متن اضافه شود. فقط در استفاده از آنها زیاده روی نکنید. استفاده از تصاویر را به حداقل برسانید و متن مرتبط با عکس را نیز کوتاه انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

تغییر وضعیت

همه پاراگراف ها را به یک اندازه ننویسید. از ترکیبی از اندازه های کوتاه، متوسط و بلند برای طول پاراگراف های خود استفاده کنید.

تمیز نگهدارید

نسخه تبلیغی شما بایستی همیشه تمیز و شیک باشد، نه آشفته و درهم و برهم. اگر خیلی شلوغ باشد، چشم بیننده را به خود جلب نمی کند.

تمام این نکات به هر تبلیغ نویسی کمک می کند تا یک متن مسحور کننده بنویسد و از یکنواختی به دور باشد.

به خاطر داشته باشید تنوع بصری، آب و تاب و چاشنی هر نوشته یا متن تبلیغاتی است. این تنوع زمانی اتفاق می افتد که فونت، پاراگراف ها، جملات و تصاویر به گونه ای ترکیب شوند که چشم را به خود جلب کنند و این اتفاق، متن شما را قبل از خواندنِ اولین کلمه توسط خواننده تازه و جذاب نگه می دارد.

به این تنوع نوشتاری به عنوان یک ریتم بصری تبلیغی در جریان یک متن تبلیغاتی فکر کنید. مردم با آن ارتباط برقرار می کنند و از این ریتم خوب لذت می برند و حالا با در نظر گرفتن این نکات در ذهن، بیایید نگاهی به چند نمونه از این جریانات بصری بیاندازیم.

مثالی از جریان بصری

Copywriting Visual Flow

رسیدن به یک جریان بصری خوب بسیار ساده است. اما گاهی اوقات دیدن چند مثال و آنچه بطور مؤثر کار کرده و یا نکرده است می تواند مفید باشد. آنچه در ادامه می بینید مثالهایی از هر دو جریان بصری خوب و ضعیف می باشد.

 

مثالی از جریان بصری خوب

اکنون، چند نمونه از مثالهای جریان خوب بصری را با هم مرور می کنیم. و از آنجا که ما اصول استراتژی این دو را با هم مرور می کنیم، تفاوت بین جریانهای بصری خوب و بد، کاملا مشهود خواهد بود.

نامه فروش مکتوب

این یک نامه فروش دیگر است. این بار، کاملا واضح است که جریان بصری یک جریان خوب است. چشم ها از نگاه کردن به این نوشته لذت می برند چرا که نوشته جالب و متنوع است.

 

 

کپی رایتینگ و تبلیغ نویسی در ایمیل نویسی

اما این نوشته چگونه از جریان بصری استفاده کرده است؟

در این نامه، تنوع در طول پاراگراف ها کاملا بدرستی رعایت شده است. این باعث می شود که پاراگراف ها برای چشم جذاب به نظر برسند. بعضی پاراگراف ها کوتاه هستند، بعضی متوسط و بعضی بلند. ترکیبی خوب از اندازه ها که باعث می شود خواندن آنها ساده تر شود.

جملات نیز کوتاه هستند. حتی در پاراگراف های بلندتر، حداقل دو جمله وجود دارد.

حالا نگاهی به فرمت متن بیاندازیم. ببینید که تنوع آن به چه شکل است؟ در این متن به دفعات از امکانات پررنگ کردن و ایتالیک فونت استفاده شده است و متنی که به نظر می رسد یک زیر عنوان است، واقعا یک زیر عنوان است. این متن در واقع چشمان خواننده را در زمان خواندنِ سریع یا skim کردن کمک می کند تا به راحتی از یک بخش به بخش دیگری حرکت کنند. نهایتا، در این مثال نگاه کردن و خواندن متن کار بسیار آسانی است.

 

http://s3.amazonaws.com/lurndownloads/blog/wp-content/uploads/2017/09/20091302/img151-1024x536.png

مهارت قطعی شماره 1 که هر بازاریاب می تواند داشته باشد، مهارت کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی است یعنی توانائی فروش از طریق ارتباط مؤثر.

کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی تنها راه برقراری ارتباط با مشتری و ایجاد رابطه با اوست. با این حال، یک جنبه از کپی رایتینگ (تبلیغ نویسی) وجود دارد که تقریبا همیشه حتی توسط تبلیغ نویسان برتر نادیده گرفته می شود… استفاده از جریان بصری خوب جهت جذاب تر کردن آن تبلیغ برای چشم.

من یاد گرفته ام که تکنیک جریان بصری خوب را به نحو عالی رعایت و بکار ببرم. و یک خبر خوب ….

دستیابی به تکنیک جریان بصری خوب، برای هر کسی آسان است! برای رسیدن به یک جریان بصری خوب، تمام آنچه که یک تبلیغ نویس نیاز به انجامش را دارد کافیست 8 نکته زیر را رعایت کنید:

 1. از پاراگراف های طولانی استفاده نکنید. آنها را حداکثر تا 4 خط نگهدارید.
 2. از ترکیبی از پاراگراف های کوتاه، متوسط و بلند استفاده کنید.
 3. دقت کنید که متن به خوبی تکه تکه شده است و چشم را به خود جذب می کند.
 4. از نقاط برجسته در جاهای مناسب استفاده کنید.
 5. قالب بندی متن را با استفاده از حروف پررنگ، ایتالیک و زیرخط دار در طول نوشته متنوع کنید.
 6. از تصاویر با کیفیت بالا و به تعداد محدود استفاده کنید.
 7. هرگز از متن زیاده از حد در یک تصویر استفاده نکنید.
 8. مطمئن شوید که نوشته تبلیغی شما تمیز و مرتب به نظر می رسد.

وقتی این استراتژی ها مورد استفاده قرار می گیرند، تبلیغ می تواند حاوی جریان بصری و ریتم خوب شود. این کار چشم را جلب کرده و خواننده را به نقطه درست بر روی صفحه هدایت می کند (همان نقطه ای که دعوت به اقدام خوانده می شود).

هر کس که درباره کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی و بازاریابی اینترنتی جدی است می بایست جریان بصری را درک کند. این تکنیک شبیه به یک سلاح مخفی است و ما می خواهیم به افراد بیشتری کمک کنیم تا این استراتژی های قوی را درک کنند! می خواهیم کسی که به کسب و کار آنلاین علاقه دارد، درک خوبی از جریان بصری و دیگر جنبه های تبلیغ نویسی یا کپی رایتینگ خوب و مؤثر پیدا کند.

2 دیدگاه برای “8 نکته برای کپی رایتینگ که مخاطب را میخکوب کند

 1. همایون گفته:

  درود بر شما
  جناب ملکوتیان آیا در موفقیت کپی رایتینگ , جنسیت و سن بازدید کننده هم نقش داره ؟

  • محمد ملکوتیان گفته:

   سلام جناب همایون عزیز
   مسلما بله!
   شما برای نوشتن یک متن تبلیغی خوب ( کپی رایتینگ) باید پرسنای محاطبیتون را بشناسید
   یعنی بدانیم که مرد است یا زن
   چند ساله است
   از چه چیزهایی خوشش می آید و از چه چیزهایی متنفر
   مثلا اگر برای افراد بالای 60 سال از آینده و ثروت و رویا صحبت کنیم مسلما مورد توجه قرار نمی گیرد
   اما برای یک جوان قضیه متفاوت می شود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .