هدف گذاری سیستم با متد PEG را برای سال 1398 انتخاب کنید

هدف گذاری با روش PEG را بیاموزید

 

هدف گذاری با روش PEG چگونه انجام می شود

هدف گذاری با روش PEG یکی از ساده ترین و کاربردی ترین روشها برای هدف گذاری می باشد که تا کنون در دنیا استفاده شده است و از اصول بسیار ساده اما حرفه ای برای رساندن افراد به هر نوع هدف استفاده می کند. من این روش را از استاد خودم یاد گرفتم و از آن استفاده می کنم و چون نتایج خوبی از آن گرفته ام دوست دارم امروز و در این مقاله آن را به شما نیز یاد دهم.

هدفهای شما در زندگی چیست؟

 • کسب درآمد 20 میلیونی در هر ماه
 • داشتن یک اتوموبیل بسیار شیک و مدرن
 • خرید یک خانه مجلل
 • ارتقا شغلی
 • رهایی و درمان شدن از اعتیاد
 • کاهش و یا افزایش وزن
 • نقل مکان به شهر و یا کشور دیگری؟
 • ازدواج

و ….

پس مطمئن باشید با این متد یعنی هدف گذاری با روش PEG می توانید به هر هدفی که برای خود در زندگی تعیین می کنید برسید و موفق شوید. اما قبل از آن باید با این روش آشنا شوید و نحوه استفاده از آن را که من در ادامه برای شما تشریح کرده ام یاد بگیرید.

http://s3.amazonaws.com/lurndownloads/blog/wp-content/uploads/2017/03/01014427/blog-img-4a.jpg

اصول هدف گذاری با روش PEG :

در ابتدا بگذارید تا با اصول هدف گذاری با روش PEG آشنا شویم و بعد از آن در مورد نحوه استفاده از آن و کاربردهای آن صحبت کنیم. این روش براساس 3 اصل و یا پایه نهاده شده است که عبارتند از :

 1. اهداف
 2. مشکلات
 3. دارایی ها و توانایی ها

در این متد شما با استفاده از 3 عنصر بالا یعنی تعیین هدف، مشکلات و دارایی های خود می توانید به هر نوع هدفی که مد نظرتان باشد دست پیدا کنید!

خوب حالا اجازه دهید تا هر مورد را با هم دقیق تر بررسی کنیم و بعد با یک مثال کاربردی روش هدف گذاری با روش PEG را به صورت جامع یاد بگیریم.

اهداف:

در این بخش باید اهداف خود را به صورت کامل و دقیق بنویسید. حال سوالی که پیش می آید این است که نوشتن یک هدف چگونه باید باشد؟ برای این موضوع به صورت خلاصه برایتان می گویم که یک هدف درست هدفی است که :

 • اولا : مثبت باشدیعنی با جملات مثبت بیان شود
 • دوما : زمان داشته باشد یعنی با تاریخ سررسید مشخصی باشد
 • سوما : مقدار مشخصی داشته باشد یعنی بتوان آن را اندازه گیری کرد

به عنوان نمونه می توان این اهداف را تعریف کرد:

 1. من در تاریخ 30/06/1397 در وزن 90 کیلو گرم هستم
 2. درآمدم سالیانه من در 29 اسفند 1397 مبلغ 500 میلیون تومان است
 3. من در سال 1400 اتومبیل ب ام دبلیو x6 سفیدم را دارم

اینها نمونه اهدافی هستند که می توان از آنها برای درک درست نوع هدف گذاری استفاده کرد. همانطور که می بینید اهداف کاملا مثبت بیان شده اند و بیانگر زمان حال هستند یعنی شما خود را در آن تاریخ با رسیدن به آن هدف تصور کرده و می بینید. همچنین می توان آنها را سنجید و برای آنها اهداف خردتری نیز در نظر گرفت. اگر در این رابطه اطلاعات بیشتری نیاز دارید و دوست دارید با فرآیند هدف گذاری به صورت دقیق تر آشنا شوید خواندن مقاله با 1 حرکت جزء 10درصد افراد برتر دنیا باشید را پیشنهاد می کنم.

مشکلات:

خوب در بخش دوم از شیوه هدف گذاری با روش PEG باید با مشکلات آشنا شوید. در این بخش شما باید مشکلاتی را که فکر می کنید در راه رسیدن به هدفتان دارید لیست کرده و بنویسید. هر مشکلی که فکر می کنید می تواند رسیدن شما به هدفتان را مخطل کند بنویسید.

دارایی ها:

در بخش سوم کافیست تمام توانایی ها و دارایی های خود را که برای رسیدن به هدف به کارتان می آید لیست کنید. دارایی ها می تواند هر چیزی باشد از دوستان گرفته تا توانایی های فنی و یا مالی و … در کل هر آنچیزی را که فکر می کنید مهم است و می تواند به شما در رسیدن به هدف کمک کند لیست کنید.

نحوه هدف گذاری با روش PEG :

خوب تاکنون فقط با کمی از اطلاعات اولیه هدف گذاری با روش PEG آشنا شدیم اما الان وقت آن رسیده که یاد بگیریم چگونه از این اطلاعات استفاده کنیم و هدف گذاری و شرایط رسیدن به هدف را بررسی کنیم.

http://s3.amazonaws.com/lurndownloads/blog/wp-content/uploads/2017/03/01014005/blog-img-5.jpg

شروع فرآیند هدف گذاری با روش PEG:

برای شروع کار لازم است کاغذ و قلم خود را بردارید و یک جدول 3 ستونه بکشید. عنوان ستون اول هدف – ستون دوم مشکلات و ستون سوم دارایی های باشد.

حالا هدف اول خود را در ستون مربوطه بنویسید و سپس کلیه مشکلات و بعد از آن تمام دارایی های خود را برای دست یافتن به آن در ستونهای مربوطه بنویسید. حالا مشکل اول را انتخاب کنید و متناسب با آن مشکل تصمیم بگیرید از یکی از دارایی هایتان برای حل آن مشکل استفاده کنید. دقت کنید که هر دارایی فقط یکبار و برای یک مشکل قابل انتخاب است.

این کار را برای هر مشکل و هر دارایی انجام دهید تا لیستتان تکمیل شود و همه مشکلات، دارایی متناسب با خود را داشته باشند. به همین راحتی شما توانسته اید هدف خود را مدیریت و مرتبط کنید.

اما در قدم بعدی لازم است هدف خود را که گفتیم باید قابل سنجش باشد به هدفهای ریز دیگری تقسیم کنید و ببینید برای هر بخش از این هدف خرد شده شما با حل کدام مشکل می توانید به آن برسید. یکبار دیگر همه را لیست و مرتب کنید.

http://s3.amazonaws.com/lurndownloads/blog/wp-content/uploads/2017/03/01014526/blog-img-7a1.jpg

موفقیت در سیستم هدف گذاری با روش PEG :

آخرین قدم در این سیستم چیزی نیست جز موفقیت و موفق شدن اما چگونه؟ خیلی راحت است شما تا اینجای کار چه چیزی ساخته اید! اگر کمی دقیق‌تر لیستتان را ببینید، خواهید فهمید که شما به راحتی هدف اصلی خود را به هدفهای جزیی و ریزتری خرد کرده‌اید و بعد از آن برای حل کردن و رسیدن به هرکدام از آن هدفهای خرد یک مشکل اساسی را شناسایی کرده اید و متناسب با آن مشکل از یک دارایی ارزشمند خود استفاده کرده اید تا آن مشکل را حل کرده و کم کم با رسیدن به هدفهای خرد ، به هدف اصلی خود دست یابید.

راه اندازی کسب و کار در خانه در کمتر از 20 دقیقه (سیستم چرخه سود)
بیشتر بدانید!

شما باید هر بار یک هدف ریز خود را انتخاب کرده و با دارایی که دارید سعی کنید مشکل مربوط به آن را حل کنید و نباید همزمان بر روی 2 هدف خرد مربوط به یک هدف اصلی کار کنید.

مزیت استفاده از سیستم هدف گذاری با روش PEG :

مهمترین مزیتی که می توان در مورد سیستم هدف گذاری با روش PEG نام برد و به آن اشاره کرد! خرد کردن اهداف به ریز ترین جز ممکنه و ارائه راه حل برای آن می باشد.

مزیت دیگری که این سیستم برای ما ایجاد می کند حس پاداش و رسیدن به موفقیت و زنده نگه داشتن شادابی اولیه برای دستیابی به هدف اصلی است. چون در این سیستم شما با رسیدن به هدف های خورد و دریافت یک پاداش با رسیدن به آنها همیشه حس قوی روز اول خود برای موفقیت را خواهید داشت و مطمئنا پیگیرانه تر می توانید برای رسیدن به موفقیت خود تلاش کنید.

مثال کاربردی برای هدف گذاری با روش PEG :

فرض کنیم علی 25 کیلو اضافه وزن دارد و می خواهد وزن خود را در 5 ماه آینده کاهش دهد. برای اینکار با استفاده از سیستم هدف گذاری با روش PEG کافیست او در ا