هدیه‌ای که من را بیچاره کرد!

رهایی از ورشکستگی با راه اندازی کسب و کار

هدیه‌ای که من را بیچاره کرد!

ورشکسته بودم اما خودم خبر نداشتم سال 1391 بود که داشتم با خواهر کوچکترم در مورد زندگی و شرایط کاری صحبت می کردم و در فکر این بودم که من چقدر راحت دارم زندگی می کنم و شرایط همه جور بر وفق مرادم است. که ناگهان او یک کتاب (پدرپولدار-پدربی‌پول از رابرت کیوساکی) از پیشخوان مغازه عکاسی‌اش درآورد و به من هدیه داد و گفت تو یک ورشکسته هستی! خودت را نجات بده داداش عزیزم!

 

 

آیا من یک ورشکسته هستم؟!

همین هدیه! من را بیچاره کرد. اما چگونه؟

زمانی که کتاب را خواندم و برای خودم حساب و کتابی کردم دیدم که من یک ورشکسته مطلق هستم و فقط در توهم خوشی و راحتی زندگی می کرده‌ام. و همین کار چاره‌ی دیگری برای من نگذاشت جزء تغییر روند زندگیم. ( خواهر عزیزم از این هدیه ارزشمند از تو سپاسگزارم)

حالا لازم است بدانید ورشکسته کیست و چه زمانی شما یک ورشکسته به حساب می آیید؟ این سوال شاید تلنگری باشد برای شما که یکبار برای همیشه نسبت به وضعیت مالی خود آگاه شوید و بخواهید یک تصمیم بزرگ برای تمام زندگی خود بگیرید.

 

 

ورشکسته کیست؟

برای دانستن این نکته یک فرمول ساده در علم حسابداری وجود دارد. که در زیر برای شما فرمول را آورده‌ام:

بدهی های شما – داراییهای شما = ثروت شما

اگر مجموع تمام بدهی‌های خود را از ارزش تمام دارایی هایتان کم کنید و در آخر مقدار مثبتی برای شما پول ماند شما ثروتمند هستید و در خیر این صورت اگر عدد شما منفی بود شما یک ورشکسته هستید.

 

 

 

 

چه چیزهایی جزء دارایی شما محسوب می شود؟

تمام پولها و املاک(اگر در آن زندگی نمی کنید) و وسایلی که می توان آنها را فروخت و به پول تبدیل کرد جز دارایی های شما محصوب می شوند حتی اگر یک خودنویس گرانقیمت دارید که براحتی می‌توانید آن را در بازار بفروشید.

 

 

 

بدهی های شما کدام هستند؟

تمامی بدهی های شما به دوستان، آشنایان، موسسات مالی به همراه کارمزد های آنها، بدهی های شما محسوب می شوند.

مثال:

شما یک وام بانک مسکن گرفته اید که مبلغ آن 35 میلیون تومان است و باید آن را در 10 سال پرداخت کنید که رقم پرداختی آن معادل 70 میلیون است در این مثال میزان بدهی شما 70 میلیون است. چون این دینی است که به گردن شماست و باید تا آخرین ریال آن را پرداخت کنید.

 

 

نجات از ورشکستگی چگونه است؟

2سال طول کشید تا طبق آموزشها و مطالبی که یاد گرفته بودم از ورشکستگی نجات پیدا کردم و به ثروتمندی رسیدم یعنی :

زمانی که بدهی هایم را از دارایی هایم کم کردم عدد ثروتم مثبت شد و این نشانه پیروزی من بود.

سوال اینجاست که من چگونه در مدت 2 سال توانستم خودم را از بدهی و ورشکستگی به ثروت برسانم؟

 • جواب خیلی ساده بود که در ادامه می خوانید:
  • من به هیچ عنوان وام جدیدی نگرفتم
  • اقساطم را 2قسط، 2قسط پرداخت کردم تا تمام شوند (البته تعدادی از آنها تمام شدند).
  • درآمدم را به میزان 30 تا 50 درصد افزایش دادم ( در طی 2 سال نه یک شبه)
  • پس اندازم را تا حد ممکن افزایش دادم

آیا شما یک ورشکسته هستید؟

پیشنهاد می کنم همین حالا شما هم یک کاغذ بردارید و شروع کنید به نوشتن لیست دارایی‌هایتان و بعد از آن نیز مجموع بدهی های خودتان را بنویسید. و با استفاده از همان فرمول ساده که در بالا برایتان آورده‌ام به جواب سوال ” آیا شما یک ورشکسته هستید؟ ” برسید.

مطمئنا شما یکی از 2 گزینه زیر هستید:

 1. ورشکسته هستید
 2. ثروتمند هستید

هر کدام از گزینه های بالا که هستید حتما ادامه این مقاله را بخوانید که 2 نکته بسیار مهم و ثروتساز برای شما در آن نوشته ام.

 

 

 

چگونه باید خودتان را از ورشکستگی نجات دهید؟

از لحاظ منطق و ریاضی باید 2 کار انجام دهید:

 1. بدهی هایتان را کم کنید
 2. دارایی هایتان را زیاد کنید

طبق فرمول که در ابتدا صحبتش را کردیم با همین 2 کار ساده می توانید میزان ثروتتان را مثبت کرده و ثروتمند شوید اما چگونه باید این 2 راه را پیاده سازی کنیم؟ در ادامه برای شما دستورالعملی را می آورم که خودم نیز از همین دستورالعمل استفاده کردم تا به پیروزی رسیدم.

دستور العمل نجات از ورشکستگی را بخوانید:

شما هم برای نجات از ورشکستگی باید همان 3 گام ساده را که من برداشته‌ام، بردارید و براحتی خودتان را از ورشکستگی نجات دهید:

 1. بدهی های خود را تسویه کنید:
  1. تا می توانید بدهی های خود را تسویه کنید. مثلا با پردخت 2 قسط بجای 1 قسط
  2. وام جدید اصلا نگیرید مگر وامهایی با شرایط خاص که بعدا و طی مقالات بعدی خودم برایتان خواهم گفت
  3. قرض نگیرید و همه چیز را به اندازه مورد نیازتان و به صورت نقدی خرید کنید
 2. پس انداز کنید:
  1. از حداقل ممکنه شروع کنید و به میزان 10 درصد از درآمد ماهیانه خودتان را هر ماه پس انداز کنید و تا زمانی که یک رقم قابل قبول نشده است اصلا با آن کاری نداشته باشید
  2. پولهای اضافه و پاداش تان را نیز به میزان پس اندازتان اضافه کنید و فکر کنید هیچ پاداشی نگرفته‌اید
 3. درآمدتان را افزایش دهید:
  1. شغل دومی برای خود دست و پا کنید: مسلما اینکار سختی های خودش را دارد اما ارزشش را دارد چون باعث می شود به رشد شما برای رهایی از ورشکستگی سرعت دهد
  2. حالا 30% درآمد شغل جدیدتان را نیز پس انداز کنید
  3. 30% دیگر را برای پرداخت مابقی بدهی ها و خوشگذرانی با خانواده‌تان هزینه کنید.
  4. 40% آخر را نیز برای آموزش خود اختصاص دهید تا با بالا رفتن علم‌تان، درآمدتان نیز افزایش یابد.
هدف گذاری سیستم با متد PEG را برای سال 1398 انتخاب کنید
بیشتر بدانید!

خوب تکلیف بدهی ها که معلوم است و می دانید که هر ماه چه مقدار قسط دارید و در کل بدهی شما چقدر است که باید پرداخت کنید اما برای افزایش دارایی و درآمد باید چکار کنید؟

 

 

 

تفاوت دارایی و درآمد چیست؟

درآمد: همان میزان پولی است که به خاطر وجود یک دارایی وارد جیب شما می شود، درآمد می تواند از سود یک سپرده در بانک و یا خرید و فروش جنس در بازار و یا حقوق شما بابت فروختن زمان عمرتان در ازاء کاری که در شرکت می کنید بدست آید

دارایی: چیزی است که شما دارید و ارزشمند است و هر زمان که تصمیم گرفتید می توانید با فروش آن به پول برسید البته دارایی خود چند نوع است که در مقالات بعدی برای شما با جزئیات بیشتر توضیح خواهم داد.

چگونه درآمد را به دارایی تبدیل کنیم؟

کافیست درآمدتان را پس انداز کنید و در بانک نگه دارید ( البته در ابتدای کار و چند ماه و یا چند سال اول) سپس این پس انداز می تواند به شما سود(درآمد جدید) دهد.

نکته مهم: پس انداز پول در بانک کمترین میزان سود را نصیب شما می کند و باید وقتی به حجم قابل قبولی رسید حتما آن را سرمایه‌گذاری کنید تا سود و در نتیجه درآمد شما بیشتر شود .

این پس انداز یک نوع دارایی است. شما می توانید با خرید ملک، طلا، ارز و دیگر کالاهای ارزشمند دارایی های خود را بیشتر و بیشتر کنید تا کم کم میزان آنها از میزان بدهی های شما بیشتر شده و شما ثروتمند شوید.

 

 

 

چه نوع دارایی را باید برای خود مهیا کنید؟

در کل ما 2 نوع دارایی داریم:

 1. دارایی های درآمدساز
 2. دارایی هایی ثروتساز

دارایی های درآمدساز:

دارایی هایی که با داشتن آنها جریان پول برای شما بوجود می آید و درآمدتان را افزایش می دهند به اینگونه از دارایی ها اطلاق می شود مثل: پس انداز، ملکی که اجاره داده شده است، راه اندازی کسب و کاری جدید که درآمد ماهیانه برای شما دارد

دارایی های ثروتساز:

دارایی‌هایی که داشتن آنها به مرور زمان باعث ارزشمندتر شدن آنها شده و نگهداری از آنها در گذر زمان بسیار مفید است. مثل طلا، ارز، کتاب های عتیقه و ارزشمند، کلکسیون تمبر، کلکسیون سکه و …. این دارایی ها در طول زمان ارزشمند می شوند و ناگهان روزی درآینده می بینید که با فروش آنها مبلغ بسیار قابل توجهی را بدست آورده‌اید

اما سوالی که پیش می آید اینست که کدام نوع از این دارایی های بهتر است؟

جواب من به شما اینست که در ابتدای کار شما باید فقط و فقط برروی دارایی های درآمدساز تمرکز کنید و بعد از رهایی از ورشکستگی به فکر دارایی های ثروتساز باشید.

کلام آخر این مقاله:

تا اینجا من به شما یک فرمول هدیه دادم که در بزرگترین و گرانبهاترین کتابها، مقالات و سی دی های آموزشی آموزش داده می شود اما نکته جالب و مهم اینست که همه چیز برای رسیدن به ثروت به سادگی همین فرمول است.

اما لطفا کمی فکر کنید:

اگر کار به همین سادگی است چرا بیشتر افراد ثروتمند نیستند؟ چرا 80درصد مردم (براساس اصل پارتو) ورشکسته هستند؟

اگر به سوالات بالا فکر کردید و به نتیجه رسیدید مطمئنا با من هم عقیده می شوید که تفاوت در نوع دارایی هایی است که افراد در زندگی خود دارند. افراد فقیر دارایی های درآمدساز ندارد در حالی که افراد ثروتمند، دارایی هایی را برای خود نگه می دارند که یا ثروتساز هستند و یا مهمتر از همه درآمدساز.

در مقاله بعدی به شما راجع به دارایی درآمدساز خواهم گفت و با جزئیات بیشتر آن را با هم بررسی خواهیم کرد.

سوال مهمی که درمقاله بعدی به شما جواب خواهم داد اینست که ” آیا کسب و کار شما یک دارایی درآمدساز بحساب می آید؟” یا خیر پس مقاله بعدی را حتما مطالعه کنید.

 

۱ دیدگاه برای “هدیه‌ای که من را بیچاره کرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .