چگونه نیچ و بازار کسب و کار خود را پیدا کنم؟

چگونه یک نیچ و بازار کار خوب و درست انتخاب کنیم

 

چگونه نیچ و بازار کسب و کار خود را پیدا کنم؟

نیچ و بازار کار ی خودم را انتخاب کنم سوالی است که هر روز افراد از من می پرسند و بهترین جواب من برای اینکه چگونه نیچ و بازار کاری خودم را انتخاب کنم را در این مقاله برایتان آورده ام. تعریف niche(نیچ) یا گوشه بازار عبارتست از: یک زیرمجموعه متمرکز از یک بازار وسیع‌تر از مشتریان یا کسب‌وکار است . این گروه یک مجموعه خاص از نیازها را دارند که می‌توان با یک محصول یا سرویس به نیاز آنها رسیدگی کرده و آن را  برآورده کرد.

کار کردن در یک نیچ بازار، راهی برای برجسته شدن از رقبا است که به شما در ایجاد اعتبار مثبت کمک می‌کند و اقتدار شما را به عنوان یک متخصص در زمینه کسب‌ و کار شما افزایش می‌دهد و در نهایت مشتریان بیشتری را به محصول یا سرویس شما جذب می‌کند.

حالا که یک دید کلی نسبت به نیچ بازار پیدا کردیم بیایید تا با هم راه رسیدن به این نیچ و بازار خاص خودمان را بررسی کنیم و ببینیم چگونه نیچ و بازار کاری تان را باید انتخاب کنید و برای داشتن یک نیچ خوب چگونه و چه مراحلی را باید طی کنید، این مراحل را برای انتخاب نیچ و بازار کاری در  زیر برای شما آورده ام:

 1. به علایق خود فکر کنید.
 2. مشکلات و نیازهای مشتریان را شناسایی کنید.
 3. درباره رقابت در این بازار خاص تحقیق کنید.
 4. جایگاه خود و سودآوری آن را مشخص کنید.
 5. محصول یا سرویس خود را امتحان کنید.

 

 

1- به علایق خود فکر کنید و آنها را کشف کنید:

آیا سرگرمی یا مهارتی وجود دارد که به طور خاص در مورد آن شور و علاقه داشته و از آن لذت ببرید یا خیر؟  لازم است کمی در این مورد فکر کنید و آن را کشف کنید یکی از بهترین روشها برای اینکار که به عشق و علاقه خود پی ببرید استفاده از سوالات زیر و راه اندازی یک توفان فکری است تا جرقه های ایده در ذهن شما بارور شود.

 • چه مهارت‌هایی را به صورت مادرزادی خوب انجام می دهید ؟
 • چگونه از گذراندن وقت آزاد خود لذت می‌برید ؟
 • آیا دوستان ، خانواده و همکاران تان در مورد یک موضوع خاص از شما مشورت می گیرند؟
 • کدام مسائل هستند که شما براحتی می توانید برای آنها راه حل ارائه کنید و در حل کردن آنها به دیگران کمک می کنید؟
 • در مورد چه موضوعاتی از یادگیری لذت می‌برید ؟

پاسخ خود را به این سوالات بنویسید و فهرستی از ایده‌هایی را که می توانند هر کدام یک نیچ و بازار کاری خاص برای شما باشند را به دست بیاورید.

 

 

2-  شناسایی مشکلات و نیازهای مشتریان:

حالا که ایده‌های کسب‌وکار دارید ، به مشکلات انگیزه آن‌ها برای خرید بازار هدف خود فکر کنید و اینکه چگونه علاقه شما می‌تواند به محصول یا خدمات شما تبدیل شود تا نیازهای آن‌ها را برآورده کند. درباره مشتریان احتمالی خود تحقیق کنید و رفتار های آنها را برای برطرف کردن مشکلشان بررسی کنید و  مشخص کنید چه محصول و ابزارهایی به آنها برای رفع مشکلشان کمک می کند.

ابزارهای متنوعی (حتی ابزارهای رایگان ) وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا شخصیت مشتری خود را بررسی کنید، از آن‌ها استفاده کنید . این به شما ایده بهتری درباره نحوه ارائه ارزش کسب‌وکارتان به بازار هدف را  می‌دهد.

 

 

3- درباره بازار رقابتی خود تحقیق کنید .

پیش از اختصاص زمان و انرژی برای راه اندازی یک کسب‌وکار جدید و توسعه آن، باید در مورد رقبای خود نیز تحقیق کنید . و ببینید رقیبان شما چه کسانی هستند و چه ایده ها و یا محصولاتی را برای برطرف کردن نیاز بازار هدفتان(مشتریان) آماده کرده اند و در مقایسه با خدمات و محصولات شما چه ویژگیها و تمایزاتی دارند و نقاط ضعف و قوت آنها در چیست و شما چگونه می توانید نقاط ضعف آنها را به نقاط قوت و برتری خود تبدیل کنید

در زیر چند وب سایت وجود دارد که می‌توانند به شما در تحقیقات رقابتی کمک کنند .

گوگل ترندز Google Trends

واژه یاب گوگل Google keywordplanner

ClickBank

آمازون

با استفاده از این سایتها می توانید در مورد مشتریان و رقبا و محصولاتی که مشتریان نیچ و بازار کار تان در حال خرید از رقبای شما هستند تحقیق کنید و به اطلاعات خوبی دست پیدا کنید.

 

 

4- جایگاه خود و سودآوری آن را مشخص کنید .

اگر شما منابع و زمان خود را به یک کسب‌وکار، نیچ و بازار کار جدید اختصاص می‌دهید ، بسیار مهم است که بدانید آیا این بازار توانایی و پتانسیل درآمدزایی و سوددهی رابرای شما دارد یا نه؟ در اینجا چند عامل وجود دارد که در مورد نهایی کردن جایگاه و سود خود می توانید در نظر بگیرید:

 • جمعیت بازار هدف
 • ارزش‌ها و منافع مشتری
 • مکان مشتری
 • کیفیت محصول
 • قیمت

 

زمانی که در حال تحقیق هستید، تعداد زیادی از محصولات مشابه را پیدا می‌کنید، که می توانید این محصولات را بسنجید و ببینید آیا این محصولات واقعا طرفدار دارند یا نه؟ و براساس آن سود دهی بازار را نیز برای خود مشخص کنید. نگاهی به قیمت محصولات رقبای خود بیندازید تا بتوانید برای قیمت گذاری محصول خود و میزان سود احتمالی خود از آن ایده بگیرد و بازار را شناسایی کنید. منابعی مانند سایت  Amazon ( برای محصولات ) ، G۲ Crowd ( برای خدمات ) ، و ابزارهای نظارت قیمت مانند PRICEFY.IO در فرآیند ارزیابی قیمت‌گذاری رقبای شما و تعیین قیمت‌ها برای محصولات و خدمات تان در نیچ و بازار کار شما مفید هستند .

 

 

5- محصول یا سرویس خود را امتحان کنید .

با یک سیستم چرخه سود ساده کسب و کارتان را در نیچ و بازار کار انتخابی خود ایجاد کنید تا مشتریان بتوانند شما را پیدا کنند و کسب‌وکار شما را بررسی کنند . یک دوره آزمایشی از محصول را پیشنهاد دهید و یا نمونه‌های رایگان را به مشتریان هدف خود ارائه دهید . این دوره آزمایشی اولیه نباید هزینه زیادی داشته باشد ، اما قطعا ً می‌توانید از تبلیغات پرداختی برای راه‌اندازی ترافیک به وب سایت خود استفاده کنید .

بعد از این آزمایش می توانید بفهمید که آیا نیچ و بازار کار انتخابی شما مناسب است یا نه و در صورتی که در این آزمایش موفق نبودید اصلا جای نگرانی نیست فقط لازم است دوباره فکر کنید و ببینید چه اجزایی از کار و نیچ تان را می توانید بهبود دهید و یا با تغییری در آن وضعیت بهتری را بوجود بیاورید و مجددا تست ایده خود را شروع کنید تا به نتیجه برسید.

اما اگر هنوز به هردلیل مطمئن نیستید که انتخاب نیچ و بازار کار آن چقدر می تواند ساده و سود آور باشد کافیست چند مثال را که در زیر برای شما فهرست کرده ام بررسی کنید و از آنها برای کار خودتان ایده بگیرید.

 • نانوایی  که کاپ کیک می پزد ( Cupcake Georgetown )
 • یک سرویس تمیز کاری و نظافت برای دانشجویان کالج ( dorm Mom)
 • یک سالن آرایش مو ، بدون هیچ گونه کوتاهی و رنگ مو ( Drybar )
 • یک کارگاه ورزشی که تنها کلاس‌های دوچرخه‌سواری داخلی برای لاغری ارائه می کند ( SoulCycle )
 • یک فروشگاه لباس مردانه که لوازم جانبی می‌فروشد ( Ties.com )

 

 

 

 

نیچ و بازار کار در ساخت کاپ کیک

1- نانوایی  که کاپ کیک می پزد:

دوخواهر ” کاترین و سوفیا کیالینز ، پس از  ترک مشاغل سازمانی خود ، تصمیم گرفتند که از علاقه خود در پخت کاپ کیک استفاده کنند آنها بر خلاف دیگر نانوایی‌ها که کیک و دیگر شیرینیجات را می‌پزند ، تمام تمرکز خود را بر روی یک محصول یعنی کاپ کیک گذاشتند.

 

 

 

 

C:\Users\Mohammad\Pictures\dorm mom-min.png

2- یک سرویس تمیز کاری و نظافت برای دانشجویان کالج:

ایده خاص این گروه ارائه سرویس نظافت و لباسشویی فقط به دانشجویان در خوابگاه ها بود که بسیار مورد استقیال دانشجویان قرار گرفت.

 

 

 

 

C:\Users\Mohammad\Pictures\drybar-min.png

3- یک سالن آرایش مو ، بدون هیچ گونه کوتاهی و رنگ مو:

این کسب و کار بجای ارائه خدماتی کوتاهی و رنگ مو برای خانم ها تمام تمرکز و تلاش خود را بر روی پیرایش مو یعنی درست کردن مدل مو گذاشته و با تزئین مو و ارائه انواع محصولات مربوط به نگهداری مو خدمات ناب و پرسودی را به مشتریان خود ارائه می دهد.

 

 

 

 

C:\Users\Mohammad\Pictures\soulcycle-min.png

4- یک کارگاه ورزشی که تنها کلاس‌های دوچرخه‌سواری داخلی برای لاغری ارائه می کند:

SoulCycle یک گروه دوچرخه‌سواری ۴۵ دقیقه‌ای است که خود را از رقبا جدا می‌کند و تنها با ارایه یک کلاس برای کاهش وزن به صورت دسته جمعی و با دوچرخه های ثابت تجربه شاد و لذت بخشی را برای مشتریان خود در یک محیط بسته بوجود می آورد.

 

 

 

 

C:\Users\Mohammad\Pictures\ties.com-min.png

5-یک فروشگاه لباس مردانه که لوازم جانبی می‌فروشد:

آنها با انتخاب یک حوزه کوچک و خاص از بازار بزرگ لباس مردان تمام تمرکز خود را بر روی فروش لوازم جانبی برای آقایان مانند: کروات، پاپیون، دکمه سر دست، کمربند و … گذاشتند و به موفقیت های چشمگیری رسیده اند.

 

 

 

 

با راه‌اندازی یک نیچ و بازار کار مناسب ، شما در حوزه کاری خود به یک متخصص تبدیل می‌شوید و خودتان را از رقیبان جدا می‌کنید. اگر علاقمند هستید بدانید چگونه می توانید در کمتر از 19 دقیقه کسب و کار خاص خودتان را در اینترنت و با نیچ و بازار کار خاص خودتان ایجاد کنید آنهم بدون سرمایه اولیه پیشنهاد می کنم در دروه 3 جلسه ای کاملا رایگان من شرکت کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *